Nástěnka

jak přežít zkoušky na vysoké škole?

20. ledna 2017 v 16:52 | Haily
Zkouškové běží už v plném proudu, mně dokonce chybí už jenom jedna zkouška, takže jsem se rozhodla sepsat způsoby, díky kterým zkouškové přežívám já. Třeba vás alespoň inspirují k učení! :)

1) Smiřte se s neúspěchem
Začnu asi hned tím negativním, protože neúspěchu se nejvíc děsímě všichni, ne? To nejhorší, co po vyhození od zkoušky můžete udělat, je propadnou panice a depresi. Ano, je to hrozně nepříjemné, zejména pokud je to od ústní a profesor vám k tomu ještě řekne nějaký svůj peprný názor, ale nepodléhejte smutku. Je to běžné, stává se to téměř všem a není to konec světa. Rozhodně nedopusťte, aby jste kvůli jednomu neúspěchu měli neúspěchy další. Pokud je to potřeba, tak se vybrečte, zanadávejte si, postěžujte si kamarádce a poté si hezky vyhledejte, kdy a jak si můžete danou zkoušku zkusit znova, a život jde dál. Zkouškové nepočká, tak zatněte zuby a buďte silní!

2) Ne, nemusíte chodit na vše
Z vlastní zkušenosti se mi osvědčilo přednášky spíš ignorovat a v jejich čase si navolit třeba jiné (zajímavější) předměty. Nechci vás ale samozřejmě k ničemu nabádat! Pokud ale nejste vyloženě auditivní typ studenta, tedy nejvíce si zapamtujete a pochopíte ty věci, které slyšíte, nebo pokud přednášky nejsou povinné nebo existuje i jiný zdroj k předmětu, tak si je můžete odpustit. Určitě to takto nefunguje všude, ale zrovna moje škola taková je a přenášky mi většinou přišly jako promarněný čas - v hale je hluk, starší vyučující neumí mluvit do mikrofonu a jen zřídka se pouští prezentace. Na druhou stranu, určitě si najděte alternativní zdroje, jelikož semináře/cvičení se teorii zřídkakdy věnují, tu musíte nastudovat jinde. Rozhodně teorii nepodceňte, budete ji potřebovat, tak zkuste třeba tohle:
  • zainvestujte do učbenice a přečtěte si jí, případně ji oštítkujte, vypište si zápisky, vytovře tzv. mind maps,
  • koukejte na videa, nahrané přednášky z jiných škol (klidně zahraniční) a dokumentární filmy
3) Nepročítejte si látku stále dokola
Ať už nahlas, nebo v duchu, ale zkuste si odříkat po každé kapitole či otázce, co jste se právě naučili. U ústních zkoušek tohle platí dvojnásob, přímo si představte, že látku vykládáte vyučujícímu - nacvičíte si, jak navazovat témata na sebe, uvidíte mezi nimi souvislosti a mnohdy si i všimnete tzv. zadních vrátek, tedy kam u téhle či oné otázky můžete v nejhorším případě utéct - nějaké to související téma, zkušenost z praxe. Při čtení nás takové věci mnohdy nenapadnou, ale při mluvě, kdy se hlavně snažíme vyplnit ticho, ano. Problémem u čtení je ten, že máme neustále pocit, že to všechno známe, to už jsme přece četli - ale dokážete to odříkat zpaměti?

4) Přemýšlejte o látce
Toto úzce souvisí s předchozím bodem, mám tím namysli, že jakoukoliv zajímavost, na kterou přijdete sami, si zapamatujete mnohem jednodušeji. Zkuste si látku sami sobě přiblížit, hledejte příklady z praxe, články, zprávy - nakonec možná narazíte na něco, co dobře znáte nebo právě na tu novou informaci, která vám utkví v hlavě. Poté vám u zkoušky naskočí různé asociace a vědomosti navíc, budete se cítit mnohem sebejistěji.

5) Učte se s kamarádem
Zde samozřejmě vždycky hrozí, že si půlku času propovídáte, nicméně kamarádi jsou skvělou motivací i pomocí. Jak se můžete společně učit?
  • jeden odříká nahlas všechny sudé otázky, druhý liché (střídáte se a vzájemně se kontrolujete)
  • každý doma můžete vytvořit sadu kartiček na pojmy ze zadaných kapitol/témat a vzájemně se vyzkoušet (tahle technika se mi obzvlášť vyplatila i právnické angličtiny)
  • zkuste na téma vést diskuzi, sdělte si, co plánujete říct u zkoušky a jaké zajímavosti vás k tématu napadly, co vás zaujalo, jaké mnemotechnické pomůcky používáte
6) Používejte dva různé zvýrazňovače
Dva se osvědčil jako ten nejlepší počet - důležité pasáže textu žlutou (nebo jinou světlejší barvou) a tmavší barvou (růžovou) letopočty, čísla paragarfů nebo jména. Takhle když se podívám do poznámek, hned vidím ty nejstěžejnější věci. Samozřejmě si můžete vymyslet jakýkoliv systém zvýrazňování, ale pozor ať nakonec není zvýrazněné vše.

7) Využijte knihovnu
Knihovna je prostor s magickou silou vás donutit učit se. Učí se všichni okolo, je zde ticho (a teplo na rozdíl od chodby ve škole), jste obklopeni knížkami úžasných myslitelů a autorů - jak vás nemůže přepadnout nutkání pročíst si ta skripta teda ještě jednou? Nebo zkuste najít alternativní literaturu k vaší předepsané, možná vám jiný výklad bude sedět víc.

8) Co s mobilem?
Můžete ho samozřejmě vypnout, ale dokážete to? Na druhou stranu si můžete udělat jakýsi pakt sami se sebou a můžete ho využívat k opakování, když už do učebnic nemůžete ani kouknout. Stoprocentně doporučuji aplikaci Quizlet, kde si lekce a kvízy můžete přes svůj účet připravit online na počítači a aplikace je pak synchronizuje. Mnoho kurzů už ale vytvořilo nespočet studentů před vámi (i česky), ty si pak můžete uložit. Ideální je třeba před spaním projet ještě rychle pár dokumentů v Quizletu, nebo ho využít v dopravních prostředcích, kdy se vám nechtějí vytahovat papíry. Mobil máme koneckonců všichni téměř pořád u sebe.

9) Domácí úkoly
Určitě plňte domácí úkoly, pokud jsou za cokoliv plusového (zápočet, docházka, body do testu) nebo jsou povinné. Pokud jsou ale dobrovolné, minimálně se na ně podívejte, protože jsou často východiskem pro otázky u zkoušky.

10) Motivace&inspirace
Nemůžete se dostat do toho psychického rozpoložení, kdy se dobrovolně začnete učit? Nemáte žádnou motivaci a neúspěch už vás dávno neděsí? Můžete zkusit dvě věcí (nebo obě zároveň). Jedna z nich je slíbení si nějaké odměny - nová kosmetika, dortík ze skvělé cukrárny, cokoliv, po čem toužíte. Druhá z nich trošku hranicí z prokrastinací, ale myslím, že funguje - inspirujte se od lidí, kterým stidum jde nebo jsou opravdu úspěšní. Projeďte si pár tzv. studyblrů (study tumblr), tedy blogů soustředících se na studium, motivační obrázky na Pinterestu nebo si přečtěte životní příběhy úspěšných lidí ve vašem oboru. Možná vás to taky nakopne něčeho dosáhnout.

Věci typu, ať si najdete své studijní místečko nebo ať jste organizovaný, záměrně nezmiňuji, protože dobře vím, že se k těmto věcem každý staví jinak. Někdo se rád učí u stolu, někdo v posteli, někdo poslouchá klasickou hudbu, jiný musí mít absolutní ticho. Určitě se nenechta zviklat mými radami, pokud vám vyhovuje něco úplně jiného. Hodně štěstí!

room tour & rady a typy

12. ledna 2017 v 23:38 | Haily
Jsem ten typ člověka, který skoro padá do mdlob, když je někde hodně velký nepořádek. Dřív nebo později se pustím i do úklidu prostorů, které nejsou moje, přátelé a rodina by mohli vyprávět. A není to tak, že bych kohokoliv, kdo není tak úzkostlivě pořádný jako já soudila, vůbec ne. Jsou to drobnosti, například papíry rozházené po stole, když by mohly být hezky ve sloupečku, nebo neumyté nádobí či pastelky pohozené po stole, když je jejich hrníček 10 cm od nich. Jsou to ty věci, u kterých mě irituje, že prostě nejsou na svém místě.

7 things to start with in 2017

10. ledna 2017 v 19:21 | Haily
Nechtěla jsem tyhle malé cíle zařazovat mezi předsevzetí, protože u těch mám vždycky pocit, že se na nich musí hned začít pracovat a do konce roku by měla být splněna. O čem píšu dnes, jsou spíš menší věci, které bych chtěla umět, znát nebo jim rozumět. Samozřejmě by to bylo fajn co nejdřív, ale myslím, že pro všechny tyhle věci je typický proces učení, a to delší proces - zlepšování se - postupné rozšiřování si obzorů. Nechci je koncem roku 2017 pak utnout, ale taky nechci mít pocit, že pokud nebudu umět všechno na sto procent, tak jsem selhala.

Já mám učení ráda, ráda se učím novým věcem, ke škole jsem také nikdy nechovala negativní pocity. Myslím si, že vzdělání je důležité, ale nemělo by se omezovat jen na to, co máme předepsané v osnovách. Je dobré znát různé věci z různých oborů, dělá vás to zajímavějším člověkem a také to určitě hodně pomáhá v sociální interakci. Nic nemám radši, než když se dostane konverzace do opravdu hluboké diskuze nějaké problematiky. Takové rozhovory jsou fajn, ale skvělé jsou také ty ne příliš vážně, to ne že ne.

Hand lettering
Určitě jste viděli krásné psací písmo, kterého je teď plný Pinterest. Už minulý rok jsem se pustila do velkého trénování psaní, nicméně došla jsem teprve k tzv. faux calligraphy. Je tedy na čase pořídit si pořádné pero a naučit se hezky sázet písmenka.

Porozumět víc světové politice
Jako člověk studující práva, mám samozřejmě dost velký přehled o politice, která se nás/mě nějakým způsobem týká. Mluvím tedy o české a maďarské domácí politice, politice EU a dále pak zemí jako Velká Británie a USA. Možná bych dala dohromady pár základních poznatků o Francii, Německu nebo Rusku, ale rozhodně bych chtěla znát víc. Nebo státy jako je Čína, Indie, Korea, jaderné mocnosti nebo ekonomičtí předáci. Myslím, že je důležité o těch věcech mít přehled, ačkoliv nás zprávy spíš často rozesmutňují.

Vyšší úroveň němčiny
Z němčiny jsem před lety maturovala, což je přibližně úroveň B1, ne-li méně. Rozhodně bych v němčině chtěla zabrat, protože je to krásný logický jazyk, jazyk našich dvou důležitých sousedů a taky celkem důležitý světový jazyk. Ráda bych se co nejdřív dostala na B2, poté si asi rozmyslím, jestli usilovat o certifikát (Goethe-Zertifikat) z této úrovně nebo ještě počkat do C1. S angličtinou jsem počkala až do CAE (C1), se kterou, když už o tom mluvíme, by možná také nebylo na škodu dostat se ještě dál. Nejsem si však jistá, zda má cenu pokoušet se a platit za vyšší certifikát (CPE).

Komplikovanější asany & pokročilá jóga
Od intelektuálních činností přejdu k pohybu nebo meditaci - určitě bych se chtěla s jógou dostat na vyšší úroveň a ráda bych se i víc ponořial do její spirituální stránky, minimálně pro znalosti, když ne pro samotnou praxi. Jóga je jedna z mých nejmilejších pohybových činností a ráda bych v ní byla opravdu dobrá a věděla o ní víc.

Naučit se více technik kreslení/malování
Kreslím skoro celý život, ale že bych byla obdařená nějakým úžasným talentem se říct nedá. Na druhou stranu, taky se kreslení nevěnuji tolik, jako někteří známí kreslíři. Nedávno jsem četla, že na určitou (dobrou) úroveň se člověk může dostat i pravidelným procvičováním a zkoušením nových technik, tak bych tomu chtěla dát šanci. Nemyslím si, že kreslím špatně, ale mohlo by to být ještě mnohokrát lepší. Někdy si také hraju s myšlenkou, že bych mohla navrhovat tetování.

Naučit se využití bylinek a rostlin
Nyní zase k úplně jinému okruhu věcí, a to moje terapeutická vášeň - zahrada. Chtěla bych své rostlinky využívat víc, než jen tu a tam k vaření/dochucení nebo k uvaření mátového čaje. Bylo by úplně super vytvářet třeba mýdla nebo balzámy, olejíčky. Třeba růžovou vodu!

Nové (a lepší) techniky líčení
Poslední bod je něco, v čem jsem trochu začala stagnovat. Umím se namalovat, to není žádný problém, ale jsou to spíš základní každodenní věci. A s tím by ani nebyl problém, ale kdykoliv se objeví něco nového, mám takový úzkostlivý pocit, že to prostě neumím nosit (třeba nude rtěnky) - přitom je ale tolik odstínů a možností! Takže pak určité věci ani nezkouším, nebo když už, tak se v nich vůbec necítím a do hodiny se odlíčím. Problém také asi je, že jsem si hrozně zvykla chodit nenamalovaná, téměř celé léto a podzim, a někdy mě to opravdu mrzí, hlavně když vidím krásně namalované (a krásně oblečené) ženy. Takové to "proč se nesnažím víc?".


To je tedy pro dnešek vše. Čemu byste se chtěli naučit vy? :) Také plánuju nějaké nové články, ať tento rok víc bloguji, přemýšlím o roomtour nebo knižním seznamu, máte nějaké nápady?

goals for 2017

1. ledna 2017 v 1:03 | Haily
Vítejte do prvního dne roku 2017 a pojďme se hned podívat na mých 7 předsevzetí, které se mi po dlouhé době povedlo napsat v době, kdy si je lidé opravdu dávají. Minulý rok to vyšlo až v únoru a sama už nevím, co jsem si tenkrát slíbila, snad to tedy letos dopadne lépe!

Přečíst všechny rozečtené i nové knížky
Začnu hned tím, co mě minulý rok vážně mrzelo - skoro nečtu. Tedy jinou než školní literaturu. Přitom jsem si knížku i sama kupovala, další jsem dostala a jednu mi dokonce půjčila kamarádka, z čehož mě přepadl oborvský pocit nostalgie! Naposledy jsme si knížky s doporučením, že to ten druhý bezpodmínečně musí přečíst, půjčovali snad na střední škole. Letos na mě tedy bude čekat Silmarillion (J. R. R. Tolkien), Carry on (Rainbow Rowell), Dánská dívka (David Ebershoff), Fantastická zvířata (J. K. Rowling) a Noc před oslavou (Saša Stanišić). Je toho moc, že? Nejvíc se asi těším na poslední zmíněnou.

Zúčastnit se 1/2Maratonu nebo přinejmenším Color Runu
Znáte to, běháte, jednou za čas. jednou víc, jednou méně, lepšení sice cítite, ale nějak to není úplně ono. Letos se chci opravdu soustředit na pravidelný běh a chtěla bych zvládnout půlmaraton nebo jiný kratší závod nebo něco pro dobrou věc (Běh pro světlušku) . Na Color Run bych šla hrozně ráda už jen z celého principu těch barev, vypadá to jako super zábava.

Cestovat ještě víc
Dále bych to nebyla já bez nějakých cestovních cílů. Nejsem si jistá, jestli na mé snové destinace letos dojde (Bali, Japonsko), ale ráda bych jela do Skandinávie nebo někam k moři. Nepohrdnu ale ani výlety po republice, hlavně ať se něco děje.

Více vařit a dát šanci novým receptům
Neřekla bych, že vařím málo, ale každý den to taky není. A tím myslím opravdové vaření, ne rozmražení něčeho. Chci letos více vařit a vyzkoušet nové recepty. Na Vánoce jsem dostala novou kuchařku Niomi Smart, takže o inspiraci nebude nouze.

Vyzkoušet něco nového
Někdy mám pocit, že nežiju naplno a je ještě tolik věcí, co chci zkusit, co chci poznat. Ať už je to windsurfing, kick-box, nový jazyk nebo jen jet na roadtrip. Chci vyzkoušet nové koníčky a mít nové zážitky, třeba se i něčeho chytnu.

Více tvořit, být kreativní
Možná to tak vždycky nevypadá, ale tvoření je pro mě od dětství strašně důležité. Možná nekreslím jako profík a mé fotky jsou spíše na úrovni turistické, přesto bych se obojímu chtěla věnovat víc. Chci zkoušet vrůzné DIY projekty, vyrábět více šperků, kreslit víc komiksů a naučit se fotit hezké portréty. Naštěstí mám dost umělecky zaměřenou rodinu, takže o tyhle věci v létě nebude nouze (minulý rok jsme u Balatonu zorganizovali tvoření květinových čelenek a pak večerní photoshoot u vody).

Trávit více času studiem
Je smutné, že jsem si to plně uvědomila až ve třetím ročníku, ale nikoho na vysoké nezajímá, jestli vás to baví. Jestli vás to naplňuje, jestli o to kvantum věcí máte zájem. Ne, dostanete možnost naučit se všemu, co je pro váš obor potřeba a pak už je jen na vás a na vaší vůli, do čeho se doopravdy ponoříte. Můžete splnit nutné minimum nebo pro něco můžete opravdu najít vášeň (ale asi ne pro vše ze studijního plánu, neumím si to představit), nicméně nikdo vám nebude nic podsouvat. Aspoň tak je to na mojí škole a myslím si, že je to správně. Minulý rok mě několik předmětů opravdu bavilo a v knihovně jsem našla zase jiné, velmi zajímavé knihy. Chci studovat, chci vědět víc, chci být dobrá ve věcech, které mě baví.

Jinak vám přeji mnoho zdarů do nového roku a nebojte se podělit o svá předsevzetí do komentářů. :)

yr. 2016

31. prosince 2016 v 0:01 | Haily
Zdravím vás po velmi dlouhé době! Dnes je poslední den roku 2016 a já si našla chvilku času napsat další ze svých tradičních shrnujících článků. Tenhle rok to snad i vypadá, že jsem blogovala nejméně za celou historii blogu, ale nakonec jsem si ověřila, že tomu tak není. Tento rok jsem napsala krásných 32 článků, před rokem jich bylo 43 a rok předtím pouze 15, což mě vážně udivuje.

Dlouho jsem přemýšlela, jak tento rok pojmenovat. 2013 byl milovaný (link), 2014 hektický (link) a 2015 hořkosladký (link). Ale tento? Nevím si rady. Přijde mi, že ve společnosti panuje konsensus, že tento rok byl vůbec nejhorší za poslední desetiletí, ale mně to tak čistě subjektivně nepřipadá. Některé, zejména politické, události budou jistě obřími hybately dějin, ale přesto pro mě tento rok nebyl špatný. Pro mě byl 2016 zážitkový. Pojďme si ho rozdělit do několika kategorií!

Škola
Když to vezmu chronologicky, tak hned v lednu se mi podařilo zvládnout všechny zkoušky, a vlastně když už jsme u toho, tak letní zkoužkové dopadlo taky dobře. Letos (tedy tento zimní semestr) mám také poprvé pocit, že mě některé předměty doopravdy oslovily a vtáhly do své problematiky, takže s docházením do školy jsem neměla problém ani navzdory tomu, že jsem měla v úterý výuku od 8 rána do půl 8 večer. Se stresem mi myslím hodně pomohlo starání se o zahradu a také jsem si letos udělala radost svým vysněným batůžkem Kanken.

Cestování
Jak moji věrní čtenáří vědí, cestování je velkou součástí mého života a dokážu o svých cestách vášnivě vyprávět několik hodin (toho vás ušetřím). Letos byly mé cesty napůl ve znamení vracení se na oblíbená místa - každoroční Balaton, pak Vídeň a Drážďany s Temi. Nově jsme si se sestřenicí udělaly výlet do Českého Švýcarska, s rodinou jsme jely do Salzburgu a okolí (jezera a hory) a úplně nakonec jsem se s mamkou podívala do Paříže. O všem (až na Paříž) si můžete přečíst v mé cestovní rubrice v pravém menu sloupečku. V rámci naší krásné republiky jsem objevila zase nová zakoutí Brna (společně ještě s Miki) a také jsem jela "lyžovat" do Beskyd, nicméně nelyžuji už asi sto let...

(Zdravý) životní styl
O tom, jak se mi žije se rozepisuji neustále. Mé psychické zdraví je na tom nyní nejlépe za můj celý dosavadní život (můžete si přečíst tady) a o své tělesné se snažím pečovat jak jen to jde. Když to vezmu z té opravdu, dejme tomu, lékařské stránky, tak jsem začala pravidelně brát multivitamíny a hořčík, rozdíl pociťuji hlavně v tom, že skoro nejsem nemocná a nebudím se v noci s křečí v končetinách. Jinak stále dodržji besmasou stravu (článek o tom, co jím), často však někdy přemýšlím o navrátu k rybám - zatím si ale nejsem jistá. Velkou změnou je teď pro mě snaha snížit konzumaci kávy a sladkého. S kávou se mi i daří, ale sladkosti... to je jiná. Samozřejmě na sebe nejsem nijak přísná (což je možná problém) a radši hledám jakýsi balanc.

Kreativní vyžití
Letos jsem na tom s kreativitou byla obzvlášť dobře. V létě mě popadlo vyrábění orientálních (??) náramků, na podzim jsem se účastila kreslícího Inktoberu (s Temi jako jakýsi creative bff project) a nakonec jsem předělala celý interiér pokoje. Často lituji, že poslední dobou už skoro netvořím, ale tento rok jsem spokojená.

Ostatní
Jak jsem již psala v úvodu, můj rok byl plný zážitků, obyčejných i neobyčejných. Podnikla jsem mnoho výletů s kamarády i s rodinou, byla jsem na svatbě a letos mi došla už i pozvánka na další, účastnila jsem se dalšího kocnertu Paula McCartneyho (tentorkát v Praze), byla jsem ve dvou kočičích kavárnach (v Praze a Brně), navštívila jsem Animefest, zkusila jsem plno nových receptů a viděla nespočet nových filmů a seriálů. Letos se mi asi nejvíc líbila Zootopia, Fantastická zvířata a Deadpool, ze seriálů pak samozřejmě stále Hra o trůny a nově taky The Flash. S knížkami docela stagnuji, ale bude to určitě jedno z mých novoročních předsevzetí, o kterých se ještě chystám napsat článek.

To je letos asi tedy vše a zbývá se už jen zeptat, jaký váš rok 2016? :)

details of my room

28. září 2016 v 13:51 | Haily
Rozhodla jsem se udělat malý roomtour, než mi někdy uprostřed října přijde skříň a než se mi podaří vybrat si nějakou hodící se knihovnu. Vlastně od pořízení fotek jsem některé věci (zejména dekorace) zase trochu předělala, ale celkový výsledek uvidíte asi až někdy kolem Vánoc. Předělání pokoje je větší oříšek než jsem si myslela. Teď se ale podíváme na pár mých oblíbených částí pokoje.

TOP 3 fashion designers

13. srpna 2016 v 17:31 | Haily
Původně jsem chtěla psát zase o tom, jak život hezky nerušeně plyne a jak si myslím, že začínám excelovat v pokoře a vděčnosti, protože ačkoliv nemám vše, nežiju své sny a mé ambiciózní plány čekají ještě na své plnění, jsem se svým životem hrozně spokojená. Myslím si, že jsem prostě šťastná. Ale o tom někdy jindy.

Pojďme se ale dnes podívat někam trošku jinam, a to na mojí pomyslnou svatou trojici módních návrhářů. Většina módních příznivců má své oblíbence, ale i ti, které móda naprosto neoslovuje, znají velká jména jako Karl Lagerfeld nebo Alexander McQeen (a jestli ne tak nezoufejte, Coco Chanel určitě znáte). A neříkám, že s velkými mainstreamovými jmény je problém, jelikož ani já sama rozhodně nepátrám po neznámých malých návrhářích (což je možná škoda). Své tři oblíbence bych zařadila do té známé a populární kategorie, přesto ne na první pohled poznatelné širokou veřejností. A jsou jimi Zuhair Murad, Elie Saab a Paolo Sebatian (Paul Sebastian Vasileff).

Všichni tito muži mají společné to, že se pod jejich rukama tvoří ty nejpohádkovější společenské šaty. A ty nejkouzelnější svatební. Šifón, organza, hedvábný tyl, třpytivé kamínky a květiny, modelky co vypadají jako lesní víly či římské bohyně - chápu, že to nemusí být styl všech, já však přesně tohle kouzlo miluji. Podobné kolekce má ale někdy i Valentino nebo Ziad Nakad, ne, že bych si z toho ale mohla cokoliv vůbec dovolit. Tuto část módy však považuji za umění a jen na ta mistrovská díla zasněně koukám. Další zajímamostí by mohlo být, že ani jeden z těchto nadaných mužů není Evropan a ten nejmladší (Paul Sebastian Vasileff) je o pouhé 4 roky straší než já!

Vybrala jsem od každého několik osobních favoritů a vy mi do komentářů můžete napsat, zda se vám líbí, či jaké návrháře máte naopak rádi vy (pokud vás móda vůbec oslovuje).


Zuhair Murad (*1971, Libanon)

Elie Saab (*1964, Libanon)

Paolo Sebastian (*1990, Austrálie)

ze zahrady | jaro

28. května 2016 v 20:47 | Haily
Dneska společně nahlédneme do mojí zahrady, jelikož jsem zjistila, že fotky kytek mají na instagramu docela úspěch. Zahrada se mi osvědčila jako nejlepší antistresová činnost, ať už na ní pracuji nebo jen sedím a užívám si sluníčka. Krásné rozkvetlé kytky a vždy čerstvé bylinky jsou pak už jen plus. Jednou třeba začnu pěstovat i zeleninu!


Teď už si ani neumím představit, jaké je to žít v domě bez zahrady, ačkoliv jsem na sídlišti strávila většinu svého života a pravděpodobně mě to jednou bude zase čekat. Ale představuji si nějaký byt nedaleko centra s balkonem s truhlíky, s tím bych se smířila. A vždycky tu jsou pokojové rostliny! Vlastně nevím, proč o tom vlastně píši, protože stěhování mě rozhodně ještě nečeká. Co vy, máte radši byty či domy? :)


Možná budu fotky postupně přidávat sem, protože můj instagram se v nich už doslova topí a vypadá to, že nemám žádné jiné zájmy (což je napůl pravda, ale pšš). Kdyby vás zajímalo, na co fotím, tak je to Olympus PEN E-PL6.

exams vs food

7. května 2016 v 13:11 | Haily
Vždyčky když přijde letní zkouškové, mám obrovské problémy se stravováním. Jednak čím větší je teplo, tím menším mám hlad, ale taky obrovskou roli hraje stres, ale i lenost. Kdo z nás dokáže hodiny stát v kuchyni a ignorovat ten malý hlásek v hlavě, který říká, že bychom se měli radši učit? Komu se ještě nestalo, že se konečně ponořil do učení a pak zapomněl na jídlo? A kdo se naopak při učení ještě nikdy nespolehnul na litry kávy a nezdravé svačinky?

Poslední dobou se snažím jíst zdravě a objevila jsem několik velmi jednoduchých receptů na lehká jídla/svačinky a než abych je sem vypisovala, spíš vás odkážu na Pinterest nebo rovnou do svého alba (klik)! U mě najdete bohužel jen vegetariánské recepty, ale není nic snazšího než se pustit do vlastního vyhledávání. Přísahám vám, že Pinterest je zatím nejlepší stránka na hledání receptů, protože většinou je nemusíte ani přesně dodržet, ale skvěle vás isnpirují. Já jsem si například oblíbila vegetariánské pad thai, ale Pinterest mě ispiroval k tomu, abych zkusila místo nudlí smaženou basmati rýži nebo třeba quinou. Také jsem díky tomu našla odvahu na vyzkoušení nových věcí, teď jsou takovou novotou u mě klíčky.


Další skvělou věcí se ukázal smoothie maker! Když se podíváme na kombinace na fotkách, tak to jsou: banán-maliny-mandlové mléko; marakuja-mango-ananas-kale (kadeřávek); pomeranč-červený pomeranč-grep a pomeranč-citron-jablko. Já jsem smoothies a čerstvým šťávám naprosto propadla a cítím se po nich ráno mnohem lépe, takže postupně vytlačují kávu, což je vždycky plus. Určitě na co se nesmí zapomínat je pitný režim, ale jestli vás čistá voda nudí, zkuste vodu s bylinkami nebo ovocem (zadejte na Pinterestu do vyhledávání infused water a najdete různé skvělé kombinace).

Abych to zakončila, určitě nezapomínejte o zkouškách (nebo kdykoliv jindy) jíst a zkuste si najít recepty, které vám budou časově i chuťově vyhovovat! Přeji mnoho zdarů! :)

in 5 years

28. února 2016 v 12:13 | Haily
Krásnou neděli, moji milí! Jste už připraveni na pondělí? Na start nového týdne? Moc ne? Já také moc ne, ale to přece nevadí, máme ještě celý den.

Mám pondělky ráda, je to dobrý den. Mám ráda nové začatky a cítím se po víkendu odpočatá. Zato nemám až tak moc v lásce úterý a v pátek se donutit jít do školy je někdy nad moje síly. Ale zvládám to, často s pochmurnou náladou v prvních několika ranních hodinách, ale zvládám to. A vy to určitě zvládnete taky!

Nedávno jsem koukala na různá motivační videa na YouTube a slyšela jsem skvělou radu (nebo mě přišla skvělá). Já sice se svým životem žádné problémy nemám, jak jsem již několikrát psala, jsem celkově velmi spokojená, ALE vždycky lze něco zlepšit, vždycky se můžeme minimálně přiučit něčemu novému nebo si osvojit novou dovednost. Nemám vše a neumím vše, ale to co mám, mi zatím stačí a vím, že pracuji pro lepší. Ať už pro vzdělání nebo zdravější tělo a mysl.

Nicméně, rada na YouTube zněla, ať si neříkáme, co musíme všechno udělat, abychom vylepšili to, co je na nás momentálně špatně, protože to často vůbec nepomůže. Samozřejmě uvědomit si problém a stanovit si cíl je vždycky první krok, ale když se do něčeho vrhnete s tím, že se nemáte pro onu věc rádi, tak vám to možná moc nevydrží. Možná to za pár týdnů vzdáte s tím, že je to vlastně jedno. Samozřejmě to určitě není pravidlo pro všechny, někdo takto určitě dosáhne svých cílů, ale jestli vy ne, zkuste se během toho celého procesu změn naučit i mít rádi sami sebe. Místo 'musím, protože tohle je srašné' si zkuste říct 'chci, protože se budu cítit lépe' nebo 'za 5 let už nechci mít tyto problémy, chci se někam posunout'.

A možná žádné velké změny nechystáte, ale rádi byste si někdy připomněli své dlouhodobé cíle? Mám to stejně! Já vím, že do pěti let bych ráda žila zdravěji než dnes (mimochodem přemýšlím o vegetariánství), chci určitě dokončit školu, ráda bych ještě cestovala (Japonsko a Bali na mém pomyslném seznamu stále čekají!) a nakonec si chci splnit jedno své největší přání, a to pořídit si mopse. ♥ Za 5 let mi bude kolem 27, takže si myslím, že to jsou reálné cíle. Jaké máte cíle vy? :)

 
 

Reklama