fomo

3. listopadu 2017 v 0:41 | Haily |  Deník
Asi je ještě moc brzy na to, abych se rozepisovala o roku 2017, přesto si dnes neodpustím menší reflexi. Dlouho jsem sem nepsala nic od srdce, nic soukromého, intimního, zejména protože často nenacházím slova. Připadám si jako v deliriu, uzavřená ve svém vlastním světě, zatímco se ženu za nějakými ideály. Ideálem dokonalé dcery, důvěrné kamarádky, skvělé studentky, dobré hospodyňky. Jestli jsem se totiž něco naučila, za těch mých 23 let je to, že tvrdou prácí vždy dosáhnete výsledků. Neříkám úžasných, velkolepých výsledků, ale jen výsledků. Jakkoliv malých, jakkoliv bezvýznamných. Samozřejmě, také věřím ve štěstí, o to víc v principu karmy, a nemyslím si, že se nutně vylučují. Zvážím-li jen své vlastní chování, své vlastní činy, mohu s určitostí říct, že se mi téměř nikdy nestalo, abych dosáhla, nebo naopak nedosáhla, takových výsledků, které by nebyly přímo úměrné mému předešle vynaloženému úsilí.

Přesto si však uvědomuji, že mnozí možná takové štěstí nemají. Že za jejich práci nepřicházejí ty metaforické koláče. Čím to ale je?

Tento rok jsem se rozhodla obětovat škole. Rozhodla jsem se splnit vše, co bylo možné splnit. Rozhodla jsem se, že nechci dělat školu podle doporučeného studijního plánu, že si nechci roztáhnout 20 volitelných předmětů na 5 let. Rozhodla jsem se zatnout zuby a splnit vše, kromě povinných předmětů, kterými bohužel hnout nemůžu.

Víte, když jsem dříve slýchala o lidech, co nezvládají školu, co berou různé léky na podporu myšlení, co vypijí 3 litry kávy a se slzami v očích telefonují z koleje rodičům pro aspoň trošku té psychické podpory, myslela jsem si, že jsou slabí. Že měli lépe zvážit své schopnosti, že měli být kritičtější vůči sobě a svým dovednostem. Ale víte co? Jsem ve čtvrtém ročníku vysoké školy, studuji v podstatě celý svůj život, nikdy jsem nepoznala nic jiného, a ačkoliv školu miluji, doléhá to na mě také. Ten neúprosný tlak, ty bezesné noci, ten pocit, že vám něco utíká, že možná jste neměli jít tímto směrem, že někdo z vašich přátel podniká a jiný už má rodinu, a vy pořád nemáte v ruce nic. Myslím, že je to prokletí mého oboru. Někdy si přeji mít v ruce aspoň ten bakalářský titul, aspoň něco.

Jsem unavená. Léto uteklo jako voda, od půlky srpna jsem se už zase učila, a mám z toho pocit, že jsem nestihla nic. Žádné dobrodružství, žádný odpočinek, nic. Samozřejmě to vůbec není pravda, objektivně vím, že jsem zažila skvělé dny s přáteli i rodinou, že jsem se vrátila konečně k malování, že jsem zase chvilku žila. Avšak teď, takhle za listopadové noci, kdy mám sotva za sebou dvě klauzurní práce, se už dopředu strachuji prosince, kdy to celé začne znova.

Přitom jsem dosáhla svého, mám volno! Víc volna, než jsem kdy v životě měla. Do školy chodím 2-3 dny v týdnu, podle toho, zda je sudý či lichý. Kromě přípravy na semináře toho zas tolik nemám, průběžné učení na zkoušky přece nezabere tolik času, sem a tam prolistování učebnice, občasný záchvat zvýrazňování ve vypracovaných otázkách, znáte to. Přesto si připadám izolovanější, než kdy dřív.

Mám volno. Ne svobodu.

A tak sedím doma, ve perfektním pokoji s perfektně naaranžovanými učebnice, s perfektně srovnaným šatníkem, s perfektně uklizenou kuchyní. Venku je šílené počasí a každý mi říká, že mám být ráda, že nemusím ven. Koukám na všechny ty seriály, které mi během posledního roku utekly, a najednou mám pocit, že to vůbec nebylo důležité, že mi vůbec nic neuteklo, ale že mi utíká něco teď.
 


Komentáře

1 Niva Niva | Web | 6. prosince 2017 v 22:58 | Reagovat

Svět je tak strašně malej. Ahoj :D Dostala jsem se sem tak strašným obloukem, že tomu ani nevěřím.

Ale co jsem chtěla říct - padl mi kámen ze srdce. Padl mi, protože nejsem jediná s touhle šíleností v hlavě. Všechno zvládat, perfektně, natřít to ostatním a zvýšit si vnitřní kredit, i když to takhle vůbec nefunguje, nic se nezlepšuje a jsem stejně na pochybách. Nevím, jestli jsem volila správně, mám jenom školu, trochu brigády a sem tam i život. Unavuje mě to. Bývalá spolubydlící se v létě vdává, holka z vesnice mladší než já už má dítě, spolužačka z gymplu místo vysoký šla pracovat a už má byt i dům. Já mám akorát stres a kruhy pod očima a z peněz si nemůžu ani dovolit jít do bytu s přítelem, protože to neutáhneme.
Jo, studentská léta jsou fakt pecka.

Ale pořád věřím i na tu karmu a na to dobrý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama