Březen 2017

názory a labely

19. března 2017 v 15:48 | Haily |  Zamyšlení
Ahoj všichni! Zase jsem tu nebyla asi měsíc, ale znáte to - život běží a na nic nečeká, a na blog pak skoro není čas. Někdy ani potřeba ne. Víte, měla jsem období, kdy mi blog opravdu pomáhal, kdy jsem se potřebovala vypsat, ať už jaký byl můj den nebo třeba sepsat nějaký příběh, povídku, jindy zase názor. Myslím, že tohle je hrozně typické pro většinu teenagerů - chceme být slyšet, máme pocit, že máme co říct a jsme ochotni za své názory bojovat. Pamatuju si, jak jsem měla na gymplu názor na všechno a všechny, a pevně jsem si za nimi stála. Někdy mě napadá, že jsem možná byla tenkrát zajímavější, živější, dokud nevidím středoškoláky na twitteru polemizovat o politice a světovém dění a spíš se pousměju. Neříkám, že je to snad trapné nebo hloupé, je to skvělé období života, skvěle nás to tvaruje, ale dnes, kdy už dlouho nejsem teenager, už mám zase jiný náhled. Není to ani lenost, spíš jen trpělivost a určité prozření, že nemusíme být vždycky slyšet a vidět, že náš názor není středobodem světa.

Bylo tolik věcí, o kterých jsem se dokázala hádat, jak se říká - až do krve; témata, o kterých jsem diskutovala s neuvěřitelnou vášní. Pak byly i věci, které jsem považovala za nesmírně důležité k vyhrazení sama sebe - subkultury, hudbu, styl oblékání, myšlenkové proudy. Dnes už přemýšlím jinak - já jsem já, a možná si někdy poslechnu tohle a pak zase něco jiného, možná se oblékám dost v jednom stylu, který by možná šel po zdlouhavém přemýšlení pojmenovat, ale vlastně proč? Možná mám názory spřízněné s určitou ideologií, možná jsem byla vychována v křesťanském duchu, možná se někdy chovám způsobem, který v ostatních probouzí podezření na OCD a možná sympatizuji s některými politickými směry více, než s jinými, ale nic z toho neurčí, jaká vlastně jsem, jací jsme. Nejsem přece jen změť nálepek, labelů.

A neříkám, že jsou tyhle labely špatně, protože nejsou. Ale neměla by na nich být postavena celá naše existence, neměly bychom se odvíjet od svého označení. Jsme přece společenští tvorové s fluidními zájmy a otevřenou myslí. Vidím v nich ale obrovské kouzlo, hlavně ve věku, kdy si nejsme moc jistí sami sebou, kdy nám být sám sebou nepřijde dostatečné. Dává to také uričtý signál pro okolí, který dává základní představu o vašich zájmech a názorech. Jsou to vámi vybrané věci, které vám na sobě přijdou nejdůležitější, to je určitě dobře. Není tedy vůbec špatně se pokusit definovat v několika označení svojí osobnost a zájmy, spíš narážím na to, že není dobrá samotná snaha se zaškatulkovat a zůstat v té úzce vymezené definici. Protože se měníme, jsme ovlivněni světem a názory jiných, protože rosteme a dospíváme, a nakonec bychom zjistili, že jsme se neodvážili vystoupit ze svého labelu a tím přišli o plno možností, ať už osobnostního růstu, zkušeností nebo navázání nových přátelství.

Pokud můžu radit, chci jen říct - neprožívejte to tolik. Používejte labely klidně dál, na sociálních sítích je to skvělých pár položek do vašeho bia, ale nenechte se spoutat.