room tour & rady a typy

12. ledna 2017 v 23:38 | Haily |  Nástěnka
Jsem ten typ člověka, který skoro padá do mdlob, když je někde hodně velký nepořádek. Dřív nebo později se pustím i do úklidu prostorů, které nejsou moje, přátelé a rodina by mohli vyprávět. A není to tak, že bych kohokoliv, kdo není tak úzkostlivě pořádný jako já soudila, vůbec ne. Jsou to drobnosti, například papíry rozházené po stole, když by mohly být hezky ve sloupečku, nebo neumyté nádobí či pastelky pohozené po stole, když je jejich hrníček 10 cm od nich. Jsou to ty věci, u kterých mě irituje, že prostě nejsou na svém místě.U mě doma má většinou všechno své místo a úzkostlivě dohlížím na to, ať se tam věci pokaždé vracejí. Nicméně, zejména před předěláním svého pokoje jsem cítila, že prostor nevyužívám tak efektivně, jak bych mohla. Ukládaní věci na to jejich určené místo nepřicházelo jako nějaká rutinní bezmyšlenkovitá činnost - čehož bych samozřejmě chtěla dosáhnout - ale jako činnost s více kroky. A já dobře vím, že je mnohem větší pravděpodobnost, že něco udělám, když k tomu vede ta nejjednodušší cesta. Protože vedle toho, že mám nutkání mít ve všem pořádek, jsem taky velmi líný člověk a člověk ještě pragmatičtější. Neefektivní využití času, prostoru nebo čehokoliv mi vadí (ale zase to neznamená to, že bych neuměla mít líné dny a neužívala si nicnedělání).Letos jsem se tedy konečně pustila k předělání pokoje, což jsem plánovala už asi 4 roky. Stále jsem ale čekala na ten perfektní nábytek a mezitím jsem sbírala inspiraci na tumblru (link). Stále nemám všechno hotové, ale z velké části je všechno tak, jak jsem si představovala. Jak jste si asi všimli, nerada vystavuje milion věcí, upřednostňuji holé bílé zdi a neutrální barvy. Snažím se však zabránit tomu, aby to u mě vypadalo jako v hotelu, tedy jako kdyby tu nikdo nebydlel. Bojuji s tím fotkami, svíčkami nebo třeba květinami na stole. Také si myslím, že tomu pomohla i polička s knihami - jak lépe poznat člověka, než přes jeho oblíbené knihy?


Kromě obrovské inspirace načerpané z tumblru a katalogů IKEA (moje slabost), jsem také mnoho věcí odkoukala z různých feng shui principů. Jak jsem již psala, největší problém mi dělá nespadnout to úplného minimalismu a dostat se tak do prostředí, které přestává být "moje". Nejvíc se mi teď líbí čisté neutrální prostory, které rozbíjí přírodní a boho věci - jako je solná lampa, lapač snů, zelené rostliny. Ráda bych takových věcí měla ještě o trochu víc, třeba svícen z krystalu (link) a podobně.


K samotnému plánování - pro mě bylo důležité, určit si určitý styl pokoje a jeho barvy. Předchozí pokoj jsem měla černobílý s opravdu masivními kusy černé (stůl, skříň, knihovna) a věděla jsem, že tak temný pokoj už určitě nechci. Chtěla jsem zůstat u minimalistických barev, ale hlavní cíl byl pokoj zesvětlit a provzdušnit. Dnes mám paradoxně více nábytku a přesto mnohem víc prostoru. Jako hlavní barva mi zůstala bílá, černé jsem se úplně také nezbavila, jelikož všechna má elektronika je v černé (tiskárna, monitor, klávesnice), dále mi v pokoji figuruje stříbrná/šedá a hnědá, se kterou bylo důležité počítat kvůli parketám. Tuhle celou neutrální škálu mi tedy doplňují rostliny a hlavně barevné knížky a doplňky.Když už jednou pokoj předěláváte, určitě zvažte, zda nepotřebujete vymalovat - já sama netušila, jak jsou mé předchozí bílé zdi zašpiněné. Dále je to ideální čas na velký úklid a protříděný všech vašich věcí, ale zejména oblečení. Určitě se nespokojte s nábytkem, který se vám úplně nelíbí nebo není přesně podle vašich představ. Například svoji postel jsem měla již 2 roky, zatímco samotnou skříň jsem stavěla až měsíc poté, co došlo k hlavní přeměně. Na to přechodné období jsem si mimochodem pořídila stojan na oblečení s tím, že pak uvidíme, co s ním bude. Nakonec jsem si ho tak zamilovala, že se ho nechci zbavit ani omylem - teď slouží mým kabátům a blazerům.


Nebojte se ani různých DIY projektů! Například kufřík na první fotce (pod stojanem), je můj starý kufřík z výtvarky, který jsem přetřela na bílo a nyní v něm skladuji elektroniku a kabely.


Myslím, že je důležité být v prostoru, který je funkční a líbí se nám, přece jen je to naše zázemí a musíme se v něm cítit dobře a pohodlně. Tudíž je důležité zmínit, že ne každému se líbí to stejné a ne všichni se budeme cítit dobře obklopeni totožnými věcmi. Například mně samotné se hrozně líbí různé vintage pokoje s květinovými vzory a krásnými drobnostmi z dob minulých, přesto taková místa prostě nejsou pro mě.

Tohle byl tedy takový menší průvodce mým pokojem. Zpětně si trochu říkám, že jsem se měla pokusit spíš o video, ale to třeba jindy. Třeba až bude kompletně zařízený. :)

 


Komentáře

1 Temi Temi | 15. ledna 2017 v 0:17 | Reagovat

Tvůj pokoj je prostě krásný! Taky hodně obdivuju, že máš takové odhodlání to udržovat v neustálém pořádku :)

Předělání se prostě povedlo - taky mám ráda světlé barvy.. Líbí se mi, že to taky není až moc minimalistické (nic proti tomu) - boho a romantické prvky jsou nejlepší :)

Já bych nejradši teď měla minimalistický styl pokoje (bytu??) s restaurovanými starými věcmi (jako třeba stará skříň přetřená na bílo apod.).  Třeba jednou! :D

Teď si můžu ideální byt stavět tak akorát v simíkách :D

(A těším se na video, až jednou bude! n.n)

2 Haily Haily | 19. ledna 2017 v 18:53 | Reagovat

[1]: Děkuj za milý koment, Temi! <3 Restaurované staré věci zní tak super! Máme úplně praxi už ze Simíků, co? :D

3 Invisible H Invisible H | Web | 7. února 2017 v 22:28 | Reagovat

Já bych si asi nedokázala takhle předělat pokoj. Hlavně kvůli tomu, že mám pokoj plný věcí, o kterých ani netuším, zda jsou moje nebo ne (nevýhody více sourozenců :D), a tak se je bojím vyhodit. Podle sebe to budu mít až budu bydlet sama, ale v tuto chvíli mi to připadá nereálné.

Tvůj pokoj je ale neskutečně krásný. Hodně štěší, ať takhle spořádaně a čistě vypadá i za 10 let :D Za parapet bych zabíjela!

4 Haily Haily | Web | 8. února 2017 v 14:42 | Reagovat

[3]: Moc děkuju, snad mi pořádek vydrží, haha. :D Věřím, že si jednou zařídíš krásný pokoj/dům :)

5 Eli Eli | E-mail | Web | 8. února 2017 v 23:33 | Reagovat

Máš opravdu nádherný pokoj! Působí svěžím dojmem, to mám moc ráda. :) Snad ti takový krásný pořádek vydrží co nejdéle. :D

Jinak, máš skvělý blog, určitě přijdu zase. :)

6 Haily Haily | Web | 9. února 2017 v 21:55 | Reagovat

[5]: Děkuju, to moc ráda slyším! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama