jak přežít zkoušky na vysoké škole?

20. ledna 2017 v 16:52 | Haily |  Nástěnka
Zkouškové běží už v plném proudu, mně dokonce chybí už jenom jedna zkouška, takže jsem se rozhodla sepsat způsoby, díky kterým zkouškové přežívám já. Třeba vás alespoň inspirují k učení! :)

1) Smiřte se s neúspěchem
Začnu asi hned tím negativním, protože neúspěchu se nejvíc děsímě všichni, ne? To nejhorší, co po vyhození od zkoušky můžete udělat, je propadnou panice a depresi. Ano, je to hrozně nepříjemné, zejména pokud je to od ústní a profesor vám k tomu ještě řekne nějaký svůj peprný názor, ale nepodléhejte smutku. Je to běžné, stává se to téměř všem a není to konec světa. Rozhodně nedopusťte, aby jste kvůli jednomu neúspěchu měli neúspěchy další. Pokud je to potřeba, tak se vybrečte, zanadávejte si, postěžujte si kamarádce a poté si hezky vyhledejte, kdy a jak si můžete danou zkoušku zkusit znova, a život jde dál. Zkouškové nepočká, tak zatněte zuby a buďte silní!

2) Ne, nemusíte chodit na vše
Z vlastní zkušenosti se mi osvědčilo přednášky spíš ignorovat a v jejich čase si navolit třeba jiné (zajímavější) předměty. Nechci vás ale samozřejmě k ničemu nabádat! Pokud ale nejste vyloženě auditivní typ studenta, tedy nejvíce si zapamtujete a pochopíte ty věci, které slyšíte, nebo pokud přednášky nejsou povinné nebo existuje i jiný zdroj k předmětu, tak si je můžete odpustit. Určitě to takto nefunguje všude, ale zrovna moje škola taková je a přenášky mi většinou přišly jako promarněný čas - v hale je hluk, starší vyučující neumí mluvit do mikrofonu a jen zřídka se pouští prezentace. Na druhou stranu, určitě si najděte alternativní zdroje, jelikož semináře/cvičení se teorii zřídkakdy věnují, tu musíte nastudovat jinde. Rozhodně teorii nepodceňte, budete ji potřebovat, tak zkuste třeba tohle:
  • zainvestujte do učbenice a přečtěte si jí, případně ji oštítkujte, vypište si zápisky, vytovře tzv. mind maps,
  • koukejte na videa, nahrané přednášky z jiných škol (klidně zahraniční) a dokumentární filmy
3) Nepročítejte si látku stále dokola
Ať už nahlas, nebo v duchu, ale zkuste si odříkat po každé kapitole či otázce, co jste se právě naučili. U ústních zkoušek tohle platí dvojnásob, přímo si představte, že látku vykládáte vyučujícímu - nacvičíte si, jak navazovat témata na sebe, uvidíte mezi nimi souvislosti a mnohdy si i všimnete tzv. zadních vrátek, tedy kam u téhle či oné otázky můžete v nejhorším případě utéct - nějaké to související téma, zkušenost z praxe. Při čtení nás takové věci mnohdy nenapadnou, ale při mluvě, kdy se hlavně snažíme vyplnit ticho, ano. Problémem u čtení je ten, že máme neustále pocit, že to všechno známe, to už jsme přece četli - ale dokážete to odříkat zpaměti?

4) Přemýšlejte o látce
Toto úzce souvisí s předchozím bodem, mám tím namysli, že jakoukoliv zajímavost, na kterou přijdete sami, si zapamatujete mnohem jednodušeji. Zkuste si látku sami sobě přiblížit, hledejte příklady z praxe, články, zprávy - nakonec možná narazíte na něco, co dobře znáte nebo právě na tu novou informaci, která vám utkví v hlavě. Poté vám u zkoušky naskočí různé asociace a vědomosti navíc, budete se cítit mnohem sebejistěji.

5) Učte se s kamarádem
Zde samozřejmě vždycky hrozí, že si půlku času propovídáte, nicméně kamarádi jsou skvělou motivací i pomocí. Jak se můžete společně učit?
  • jeden odříká nahlas všechny sudé otázky, druhý liché (střídáte se a vzájemně se kontrolujete)
  • každý doma můžete vytvořit sadu kartiček na pojmy ze zadaných kapitol/témat a vzájemně se vyzkoušet (tahle technika se mi obzvlášť vyplatila i právnické angličtiny)
  • zkuste na téma vést diskuzi, sdělte si, co plánujete říct u zkoušky a jaké zajímavosti vás k tématu napadly, co vás zaujalo, jaké mnemotechnické pomůcky používáte
6) Používejte dva různé zvýrazňovače
Dva se osvědčil jako ten nejlepší počet - důležité pasáže textu žlutou (nebo jinou světlejší barvou) a tmavší barvou (růžovou) letopočty, čísla paragarfů nebo jména. Takhle když se podívám do poznámek, hned vidím ty nejstěžejnější věci. Samozřejmě si můžete vymyslet jakýkoliv systém zvýrazňování, ale pozor ať nakonec není zvýrazněné vše.

7) Využijte knihovnu
Knihovna je prostor s magickou silou vás donutit učit se. Učí se všichni okolo, je zde ticho (a teplo na rozdíl od chodby ve škole), jste obklopeni knížkami úžasných myslitelů a autorů - jak vás nemůže přepadnout nutkání pročíst si ta skripta teda ještě jednou? Nebo zkuste najít alternativní literaturu k vaší předepsané, možná vám jiný výklad bude sedět víc.

8) Co s mobilem?
Můžete ho samozřejmě vypnout, ale dokážete to? Na druhou stranu si můžete udělat jakýsi pakt sami se sebou a můžete ho využívat k opakování, když už do učebnic nemůžete ani kouknout. Stoprocentně doporučuji aplikaci Quizlet, kde si lekce a kvízy můžete přes svůj účet připravit online na počítači a aplikace je pak synchronizuje. Mnoho kurzů už ale vytvořilo nespočet studentů před vámi (i česky), ty si pak můžete uložit. Ideální je třeba před spaním projet ještě rychle pár dokumentů v Quizletu, nebo ho využít v dopravních prostředcích, kdy se vám nechtějí vytahovat papíry. Mobil máme koneckonců všichni téměř pořád u sebe.

9) Domácí úkoly
Určitě plňte domácí úkoly, pokud jsou za cokoliv plusového (zápočet, docházka, body do testu) nebo jsou povinné. Pokud jsou ale dobrovolné, minimálně se na ně podívejte, protože jsou často východiskem pro otázky u zkoušky.

10) Motivace&inspirace
Nemůžete se dostat do toho psychického rozpoložení, kdy se dobrovolně začnete učit? Nemáte žádnou motivaci a neúspěch už vás dávno neděsí? Můžete zkusit dvě věcí (nebo obě zároveň). Jedna z nich je slíbení si nějaké odměny - nová kosmetika, dortík ze skvělé cukrárny, cokoliv, po čem toužíte. Druhá z nich trošku hranicí z prokrastinací, ale myslím, že funguje - inspirujte se od lidí, kterým stidum jde nebo jsou opravdu úspěšní. Projeďte si pár tzv. studyblrů (study tumblr), tedy blogů soustředících se na studium, motivační obrázky na Pinterestu nebo si přečtěte životní příběhy úspěšných lidí ve vašem oboru. Možná vás to taky nakopne něčeho dosáhnout.

Věci typu, ať si najdete své studijní místečko nebo ať jste organizovaný, záměrně nezmiňuji, protože dobře vím, že se k těmto věcem každý staví jinak. Někdo se rád učí u stolu, někdo v posteli, někdo poslouchá klasickou hudbu, jiný musí mít absolutní ticho. Určitě se nenechta zviklat mými radami, pokud vám vyhovuje něco úplně jiného. Hodně štěstí!

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama