Srpen 2015

films II.

26. srpna 2015 v 20:43 | Haily |  Nástěnka
Přísahám, že jsem tohle léto viděla přibližně tolik filmů, kolik dosud za celý život dohromady! Některé jsem si pustila sice už poněkolikáté, ale další pro mě byly zase úplnými novinkami. Přitom se stále nedá říct, že držím krok s dobou a s tím, co zrovna letí - velké trháky jako Hvězdy nám nepřály, Kód Enigmy nebo MadMax jsem stále neviděla. Na druhou stranu jsem ale některé čerstvé letošní filmy stihla, napřklad Ex Machina (nedoporučuji, zajímavé, creepy, ale přepovídatelné) nebo Mortdecai. Tak se pustíme do mých obvyklých TOP 5.

FAST&FURIOUS (7)
S Rychle a zběsile se to má tak, že se na to nemůžete podívat jen tak z ničeho nic. Nedoporučovala bych snad ani kino, hned vysvětlím proč. Na Rychle a zběsile musíte být v takovém mentálním rozpoložení, které říká "pojďme se dívat na akční střílečku, sem tam s nějakým humorem, ale hlavně ne nějaké vážné krimi plné metafor". Jinak vás to nebdue nikdy bavit (nebo alespoň mě ne). Je to pro mě film, na který se dívám, když nemám náladu na romatické komedie a pohádky - je ale stejně odpočinkový. Pro dobro odpočinkového víkendu doporučuji maraton (ach ta early 2000s móda, že?).

PARENT TRAP
Na Past na rodiče jsme koukaly s holakmi v Anglii a byla to super nostalgická chvilka! No jen řekněte, nezbožňuejte tento film? A většina oblečení je tam opravdu krásná, skvělý výběr.


INTERSTELLAR
Na Interstellar jsem koukala včera a přiznávávám, že mě prvních 10 minut filmu žalostně nebavilo - postapo scifi, země na pokraji zničení a přepisování historie, prosím, tohle už jsme všechno někde viděli! Avšak po uplynutí divného začátku se film ukázal jako úžasné dílo. Nejsem nijak obrovský scifi fanoušek, ale nenápadnými způsoby mě táta stejně vždycky donutí a za mě Interstellar teda na jedničku.

ABOUT TIME
Chvilku jsem se bála, že jsem možná o filmu Lásky čas psala, protože je to jedna z mých nejnejNEJoblíbenějších romantických komedií. Naštěstí jsem to nějakým zázrakem vynechala a tím pádem o tom můžu mluvit dnes - úžasné herecké obsazení (ne vážně, jen si ho vyhledejte), úžasné oblečení, scény, hudba úžasná Anglie,... tento film má prostě všechno co bezmezně zbožňuji, plus jako bonus nějaké to morální ponaučení čase a našich činech.

THE MINIONS
Hm... vážně přemýšlím, co napsat, ale nemám nic na svou obranu. Ano, já patřím mezi ty, které si Mimoňové hned získali. Byla jsem upřímně plná očekávání, jaký bude samostatný film Mimoňů, protože Já, padouch se mi moc líbil, a nezklamali. Pokud ale máte možnost, mrkněte se na film v angličtině, vtipy mi tam přišly nějak lepší. :)

proč vlastně (ne)jíme?

22. srpna 2015 v 19:34 | Haily |  Zamyšlení
Určitě to znáte, jsou jídla, kterým celé roky, možná celý život (!) nedáváme šanci. Buď kvůli tomu, že je neznáme, nebo jsme je v dětství odmítali jíst (z různých důvodů) nebo taky kvůli tomu, že jsme jednou šlápli fakt vedle. Já takových jídel měla mraky - nejedla jsem například dlouho polévky, kvůli nějakému traumatu ze školky, kdy nás vychovatelky nutily sníst vše do posledního zbytečku, když se tak nestalo, přišelo kárání. A mně prostě polévka a vajíčka fakt nejdou dohromady a... však tušíte. Nicméně, těch jídel je víc a na většinu si rodina a okolí prostě zvykne - a tím jsou pak překvapenější, když se u vás takové jídlo najednou objeví a přícházejí otázky: "Co se ti stalo? Tohle jsi vždycky nesnášela!" nebo "Takže když to uvařím já, tak ti to nechutná, to chceš říct?"

A víte, že to většinou ani nejde vysvětlit proč? Jednou se ráno probudíte a najednou máte prostě pocit, že byste docela zkusili ten hráškový krém. Ten vám zachutná, a tak se rozhodnete dát šanci dalším věcem a to jak těm, které jste neměli nikdy rádi a tak těm, které jste nikdy nezkoušeli. Zničehonic se vám do jídelníčku vloupají nové zajímavé potraviny a samotné stravování, které vás nikdy moc nebavilo, je najednou vzrušující novou zkušeností. Bonusem pak je, když se nové potraviny ukážou jako zdravé a tělu prospěšné.

Za sebe můžu říct, že jsem neskutečně ráda, že mě jednoho dne něco osvítilo a já se rozhodla nejíst každý den ty stejné nudné věci, které jsou už 8 let neměnné. Je to takový podivný stereotyp, který na první pohled ničemu nevadí, protože se vám například nikdy nestane, že by vám nechutnalo jídlo v restauraci - to protože si nic zajímavého taky nikdy nedáte, zůstáváte u osvědčené klasiky. Teď ale vlastně lžu, když říkám, že mě něco osvítilo, možná tak částečně, protože největší podíl na tom má 3/4 roku žlučníkových záchvatů, operace (vyjmutí žlučníku) a následná dieta s úžasnou nesnášenlivostí mléka. Ale kdyby se mi to nestalo, asi by mi trvalo mnohem déle některé věci objevit. Třeba mandlové mléko, proč bych si ho vůbec kupovala, že?

Rada bych sem ještě vložila seznam potravin/pokrmů, které jsem poslední dobou (za poslední 2 roky) objevila a jsou mými TOP.
  • Mladý špenát a polníček - různé saláty jsem jedla i předtím, rukola mi ale nikdy nechutnala, a tak jsem se dlouho bála koupit si balení podobných zelených lístečků. Jsou však výborné a pokud můžu radit, tak mladý špenát nevařte, nepečte, protože čerstvý do salátu nebo sendviče je nejlepší. Polníček zase ráda dávám do omelety.
  • Batáty - sladské brambory nakrájené na kolečka, trocha olivového oleje a italského koření, pečící papír na plech a šup do trouby! Jsou skvělé, asi moje nr. 1 příloha.
  • Krémové polévky - favority jsou dýňová z dýně Hokaido, hrášková a brokolicová. Dlouho se už ale chystám vyzkoušet celerovou, tak snad nezklame.
  • Avokádo - čerstvé avokádo na topince nebo v kuřečím sendviči, mmm...
  • Lilek - miluji lilkové rizoto nebo lilkový krém (opět) na křupavé topince.
  • Rýže Basmati - tady ani není co vysvětlovat, prostě rýže, co překonala i jasmínovou.
  • Humus - humus jako dip pro nakrájené mrkve a okurky je asi tou nejlepší svačinkou (kromě ovoce).
  • Mandlové a rýžové mléko - k mému největšímu překvapení mi kokosové mléko samotné vůbec nechutná (a do kávy už vůbec, zato ale do smoothies super) a sójové se doma zase snažím omezovat nejvíc, protože kavárny mají zpravidla pouze to; nakonec tedy lov mlék bez laktózy skončil u mandlového, rýžového a kravské mléko bez laktózy (které ale mě, člověka naprosto nezkušeného v chemii, docela děsí... pořád si jen říkám "Jak to udělali?").
A co vy? Změnil se vám kdy vztah k jídlu, nebo jíte pořád stejně? :)

travel with me | Brighton

19. srpna 2015 v 13:17 | Haily |  Travel
Včera ráno jsem se při probouzení v hotelovém pokoji v Berlíně naprosto spontánně rozhodla, že na blogu založím rubriku pro cestování (a přesunu do ní nějaké staré články, co se cestování týkají). Přemýšlela jsem, jestli začít psát až o Německu, nebo se ještě trochu vrátit v čase a povyprávět o Brightonu, nakonec, jak vidíte, vyhrál Brighton. Někdy příští týden se ale můžete těšit i na Berlín! Jediné, nad čím ještě uvažuji je to, zda psát opravdu jen o aktuálních cestách, nebo jestli mám sepsat něco i z dávné minulosti (Turecko, Itálie nebo třeba Drážďany), nevím, nevím, co myslíte vy? :)

Takže dnes se podívame na Brighton - pokud se tam chystáte, tak snad vám dokážu předat nějaké tipy, a pokud ne, tak třeba vás tento článek navnadí. :)