Srpen 2012

skepticky

29. srpna 2012 v 14:48 | Haily |  Deník
Prostorný dům je provoněný ovocem a dvě vosy vytrvale krouží nad rozříznutým melounem. Jedna celá stěna je v podstatě prosklená a sluneční paprsky se prodírají skrze oranžové záclony z organzy. Z malého balkonu v prvním patře se naskytuje krásný pohled na jezero. Balaton máte jako na dlani. Azurová hladina se jemně třpytí a klouže po horizontu. Obloha téměř bez mráčku, lehký vánek, slunečno. Jsem poprvé na tomto novém místě a ještě mi úplně nedochází, že sem budu moct jezdit, kdy budu chtít. Pokud budu chtít.

Minulý rok touto dobou jsem stála před pekárnou v deštivém Liverpoolu a poslochala vyprávění o Penny Lane. A také o všem dalším, co je spjaté s jednou liverpoolskou skupinou, která se prvně proslavila v Hamburgu.

Každé léto je jiné, a letošní bylo divné. Uteklo tak rychle a přesto pomalu, neuchopitelně. Nestalo se téměř nic významného, mám pocit, že ty slunečné dny byly snad jen klišé a dobrá nálada se mi už nikdy nevrátí. Prý se od března téměř neusmívám. Co se stalo v březnu? Nepamatuji si to. Možná nic, třeba jsem se jen změnila, třeba taky ne.

Mám se divně, skepticky.

dopisy I.

21. srpna 2012 v 19:56 | Haily |  Nástěnka
Do dnešního dne (21. srpna 2012) jsem dostala nespočet pohledů ze všech koutů světa a 23 dopisů od přátel. Tedy alespoň myslím, že je jich tolik, tolik jsem jich totiž doma našla. Mám jich 18 od Temi, 1 z Bradavic (tedy z Potter pikniku), 1 od nejlepší kamarádky ze školky (můj nejstarší dopis!) a 3 z Korey od své kamarádky, která zde žila.

Jelikož mi dneska zase přišel dopis (můžete vidět na obrázku dole), a to dopis naprosto skvělý, na kterém jsou Mumínci a obsahoval krásné obrázky Temi a mě jako 50s maidky s kolečkovými bruslemi (to plánujeme jednou do kavárny), rozhodla jsem se sepsat článek o své dosavadní korespondenci!

Krásné, že?

Katzenjammer - Rock-Paper-Scissors

20. srpna 2012 v 23:05 | Haily |  Poslouchané
Szeretném hinni, hogy az emberek nem csak utánzós majmok és hogy nem csak buta gyerekek, de ma nem nagyon megy. Jinak jsem dneska koukala na Šarádu s Audrey Hepburn a na Amélii z Montmartu s Audrey Tautou. Jak asi víte, oba filmy mám moc ráda a oba vám doporučuji! A tahle písnička je skvělá, že? n_n


Everything you want, everything you do
Everything and anything is up to you
Every single day starts with a riddle
You can go left or right down the middle

So take a little trip down the road and see
What you're gonna find, who you want to be
But you might have to pick between these three

heřmánek

19. srpna 2012 v 1:31 | Haily |  Deník
Mám ráda bílé šaty a odhalená záda. Mám ráda, když mě někdo hladí po rameni nebo dává pusu na čelo. Ráda se dívám na západ slunce nad Prahou. Mám ráda ten podivný pach, když se rozpouští čokoláda. Ráda chodím bosa v mokré trávě a líbí se mi pohled na odřená kolena. Ráda hladím kočky od hlavy až ke špičce ocasu. Mám ráda bílé růže a ráda se opakovaně dívám na ty stejné filmy.

Filmy mám ráda staré, a také ty, kteřé se snaží vypadat staře. Ráda dostávám dopisy a poslouchám britský rock. Mám ráda jemnou mléčnou pěnu ve Starbucksu, a když mi saténové košile kloužou po holé kůži.

Mám ráda slovo heřmánek a své kamarádky, hlavně pak ty, které pěstují suché květiny ve sklenicích od Coca-Coly.

The Beatles - Girl

12. srpna 2012 v 11:55 | Haily |  Poslouchané
Poslední dobou se mi zdá sen téměř každou noc, někdy i dva. Je to zvláštní, tak před 2 lety jsme mohla tvrdit, že si pamatuji sotva 3 své sny.. a nyní? Už bych je nespočítala. Jsou tak zvláštní, možná sny mají být zvláštní? Dokonce se mi zdají i sny, o kterých vím, že to jsou pouze jen sny i při snění a jen je nechám probíhat svojí hlavou. Jako film. A melodie této písničky od Beatles mi nejvíc připomíná můj snový svět.

"For in dreams, we enter a world that is entirely our own. Let him swim in the deepest ocean or glide over the highest cloud."
- Albus Dumbledore


moje oblíbené knížky

2. srpna 2012 v 15:25 | Haily |  Nástěnka
V tomto úžasném letním nic nedělaní, kdy se mi zastesklo po knížkách, které jsem si sebou zapomněla vzít, jsem se rozhodla sepsat seznam knih, které ráda čtu. Mám ráda čtení, ačkoliv nepatřím mezi ty lidi, kteří upřednostňují knihy před filmy. Ano, kniha je vždy lepší, s tím souhlasím, ale já miluju i ty filmy. Jen velmi málokrát mě dokáže film natolik zklamat, aby mi zničil celý zážitek s dívání se na něj.


1. ANNA KARENINA

Anna Karenina (Lev Nikolajevič Tolstoj) je jeden z posledních románů, co jsem poslední dobou četla. Při čtení prvních několika stránek jsem trochu pochybovala, zda mě tato kniha dokáže alespoň trochu upoutat, ale nakonec jsem ji nedokázala téměř položit. Nevšední příběh o lásce, která se netýka pouze hlavní hrdinky, mě velmi zaujal. Bavilo mě číst osudy všech vedlejších postav, kterým se téměř nedá říkat vedlejší, protože v příběhu měly důležitá místa a bez nich by kniha nebyla ani zdaleka tak poutavá. Jsem velmi zvědavá na nové filmové zpracování s Keirou Knightly, kterou jak víte, mám moc ráda.

2. THE PICTURE OF DORIAN GRAY

Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde) jsem poprvé přečetla někdy ve 14 letech a ačkoliv jsem ho tenkrát tolik nechápala, hned se stal jednou z mých nejoblíbenějších knih. Nedokážu ani přesně definovat, co mě na této knize tolik oslovilo, asi si ji budete muset také přečíst a pak možná pochopíte. Miluji hlavně ty rozsáhlé popisy prostředí a lidí. Nicméně vyplatí se ji číst anglicky, ačkoliv její český překlad je také dobrý.

3. FOR WHOM THE BELL TOLLS

Komu zvoní hrana od Ernesta Hemigwaye jsem četla na své book review do angličtiny ve škole, ačkoliv jsem se na to chystala už dlouho. Měla jsem problém i při psaní book review a mám ho i teď. Pravděpodobně je mým osudem číst knihy, o kterých pak nedokážu přesně povědět, proč mě tak zaujaly. Nedokážu o nich téměř ani vyprávět, protože mám pocit, jako kdybych vyzrazovala nějaké tajemství. Jako kdybych ostatním brala možnost ponořit se do knihy a poznat všechna ta úskalí a překvapení, které na čtenáře čekají. Často říkám, že se mi líbí ten chladnoktrevný přístup k smrti v této knize, prostost a síla postav.. ale ne jen to.

4. PRIDE AND PREJUDICE

Pravděpodobně trochu mainstreamový oblíbenec, ale na druhou stranu, tato kniha by nebyla tolik oblíbená, kdyby byla špatná. Což rozhodně není. Milostné příběhy Lizzie Bennetové a její sestry Jane, humorné vyprávění Jane Austenové, komická rodina, anglický venkov a ideál mnoha žen - pan Darcy. Co víc si přát? A jinak obě filmové zpracování miluji, ale hlavně to s Keirou Knightly.

5. HARRY POTTER

Jeden z absolutních oblíbenců a rekordman v počtu přečtení. Dodnes si pamatuji, jak jsem v roce 2001 dostala výtisk Kamene mudrců od svých rodičů na narozeniny. Také si pamatuji, jak mě první kapitola ani trochu nebavila a bylo mi toho chlapce s jizvou na čele hrozně líto. Pak si pamatuji na první film v kinech, kdy jsem dostala k lístu jako dárek časopis Witch (který jsem milovala) a všude v obchodech prodávali Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak. Od té doby čtu Harry Pottera tak často, jak se mi jen naskytne možnost (a nálada, kterou mám ale skoro vždycky). Filmy mám také moc ráda, protože doprovázeli téměř celé mé dětství. Jen je smutné, že teď už žádný nebude.. už nikdo nebude napjatě čekat, co se s Harrym stane.


Původně jsem tu měla 10 míst, ale po dopsání odstavce u Harryho Pottera jsem se rozhodla seznam utnout. Na další místech jsem měla: Norské dřevo (Haruki Murakami) - které mě donutila přečíst Temi a rozhodně toho nelituji, Děti půlnoci (Salman Rushdie) - co jsem četla zase kvůli Princovi, a ano, opět toho nelituji, Hamet (William Shakespeare) - plus Kupec Benátský a Sonety!!, Alenka v říši divů od Lewise Carolla a Nerudovy Malostranské povídky.

Samozřejmě tohle není vše, je to pravděpodobně jen malinkatý zlomek všech těch knih, které ráda čtu. Trochu mě například mrzí, že se sem nevešlo nic od Doyla, Moliéra, Dickense, Zoly, nebo třeba od Karla Havlíčka Borovského. Je toho moc. A ještě víc toho, co chci přečíst.

Co mi naopak doporučíte vy? ♥